środa, 26 listopada 2014

Święto Dziękczynienia w USA

W tym roku 27. listopada Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia (Thanksgiving Day). Jest ono upamiętnieniem pierwszego dziękczynienia osadników jednej z pierwszych brytyjskich kolonii, Plymouth. Mieszkańcy tej kolonii byli w większości Purytanami, członkami Angielskiego Kościoła Separatystycznego, którzy w XVII w. musieli uciekać z powodu prześladowań na tle religijnym. W 1620 roku pielgrzymi przypłynęli do Skały Plymouth na statku Mayflower. Zima 1620 roku była bardzo sroga i zniszczyła wszystkie plony, a z powodu ciężkich warunków wielu kolonistów zmarło. Ci którzy przeżyli mogli liczyć na pomoc Wampanoagów, plemienia Indian, które zamieszkiwało tamte tereny. W następnym roku wszystko się zmieniło. Żniwa w 1621 roku były niezwykle obfite. Purytanie, wraz z Indianami postanowili to uczcić. 

Święto Dziękczynienia jest świętem narodowym w Stanach Zjednoczonych i przypada co roku w czwarty czwartek listopada. To dzień spędzany w gronie rodziny i przyjaciół. Amerykanie zasiadają wtedy do uroczystej kolacji. Tradycyjnym głównym daniem jest indyk z farszem chlebowym, oprócz tego na stołach pojawiają się m. In. słodkie ziemniaki, fasolka i sos żurawinowy. Nie może zabraknąć też ciasta z dyni. W Święto Dziękczynienia organizowane są również akcje pomocy biednym i bezdomnym.

Tradycyjnie, co roku we wtorek przed Świętem Dziękczynienia prezydent Stanów Zjednoczonych ułaskawia indyka podczas ceremonii w ogrodzie Białego Domu. Zwyczaj ten zapoczątkował prezydent Harry Truman.


KF

1 komentarze:

  1. Bardzo fajny blog :) Jednym z moich marzeń jest pojechanie do USA na to święto właśnie :)

    OdpowiedzUsuń