wtorek, 2 grudnia 2014

Jak nie połamać sobie języka, czyli trudna angielska wymowa

Każdy język ma charakterystyczne brzmienie, dlatego częścią nauki jest poznawanie i ćwiczenie zasad wymowy. Na początku przypomina to trochę chodzenie po linie, jeden fałszywy ruch języka i już mamy błąd w wymowie. Język angielski nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Powiedziałabym, że to jest bardzo miękki język i czasem niuanse decydują o poprawnej wymowie. Sprawdźcie, jakie aspekty mowy angielskiej sprawiają Polakom największą trudność.

Najczęstsze błędy to niepoprawnie podający akcent wyrazowy i przekręcanie końcówek. Prawdziwą zmorą jest końcówka –table albo wyrazy zaczynające się od psy-. Zdarza się też, że wypowiadamy dźwięki, które powinny być nieme.

Kilka przykładów:
 • bomb /bom/ 
 • comfortable /`kʌmfətəbl/ 
 • development /dɪ'veləpmənt/ 
 • psychology /[saɪ`kolədʒɪ/ 
 • receipt /rɪ`si:t/ 

Problemy sprawiają też homofony i homografy. Te pierwsze to wyrazy o takim samym brzemieniu, ale różnica polega na pisowni oraz znaczeniu. Homografy to z klei wyrazy o identycznej pisowni, ale innej wymowie i znaczeniu.

Przykłady homofonów i homografów:
 • our/hour /`auə/ 
 • pane/pain /pein/ 
 • weather/whether /`weðə/ 
 • subject /ˈsʌbdʒɛkt/, /səbˈdʒɛkt/ 
 • wind /wind/, /waind/ 

Wyrazy typu three, think, this, that

Kłopot sprawiają zawsze wyrazy, w których występuje połączenie th. Nie mamy najczęściej pojęcia jak powinien brzmieć ten popularny w języku angielskim dźwięk. Nie jest to /f/, /t/ ani /d/. Słowa takie jak three, think, thirsty. zaczynają się od dźwięku /θ/, natomiast this i that od /ð/.

three /θri:/
think /θɪŋk/
thirsty /`θə:stɪ/
this /ðɪs/
that /ðat/

Jak nauczyć się poprawnej angielskiej wymowy i nie zwariować? Używajcie słowników z transkrypcją fonetyczną, która pokazuje poprawną wymowę. Czytajcie na głos i ćwiczcie wymowę. Warto dodatkowo nagrywać siebie, a potem odsłuchać nagranie i w ten sposób wyłapywać błędy.

KF

3 komentarze:

 1. Ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć. A jak już się jest wśród obcokrajowców, którzy mówią po angielsku nawet o tym nie myślimy a mówimy poprawnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny artykuł.
  Ja teraz odświeżam język z kursem metodą Emila Krebsa na mp3 i dopiero widzę, że popełniałam te same błędy! Teraz ćwiczę i to na pewno się nie powtórzy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy wpis, który pokazuje, że mimo tego, iż angielski jest jednym z najłatwiejszych języków obcych do nauki, to wymowa może sprawić nam niejeden kłopot.

  OdpowiedzUsuń