wtorek, 2 grudnia 2014

Jak nie połamać sobie języka, czyli trudna angielska wymowa

Każdy język ma charakterystyczne brzmienie, dlatego częścią nauki jest poznawanie i ćwiczenie zasad wymowy. Na początku przypomina to trochę chodzenie po linie, jeden fałszywy ruch języka i już mamy błąd w wymowie. Język angielski nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Powiedziałabym, że to jest bardzo miękki język i czasem niuanse decydują o poprawnej wymowie. Sprawdźcie, jakie aspekty mowy angielskiej sprawiają Polakom największą trudność.

Najczęstsze błędy to niepoprawnie podający akcent wyrazowy i przekręcanie końcówek. Prawdziwą zmorą jest końcówka –table albo wyrazy zaczynające się od psy-. Zdarza się też, że wypowiadamy dźwięki, które powinny być nieme.

Kilka przykładów:
  • bomb /bom/ 
  • comfortable /`kʌmfətəbl/ 
  • development /dɪ'veləpmənt/ 
  • psychology /[saɪ`kolədʒɪ/ 
  • receipt /rɪ`si:t/ 

Problemy sprawiają też homofony i homografy. Te pierwsze to wyrazy o takim samym brzemieniu, ale różnica polega na pisowni oraz znaczeniu. Homografy to z klei wyrazy o identycznej pisowni, ale innej wymowie i znaczeniu.

Przykłady homofonów i homografów:
  • our/hour /`auə/ 
  • pane/pain /pein/ 
  • weather/whether /`weðə/ 
  • subject /ˈsʌbdʒɛkt/, /səbˈdʒɛkt/ 
  • wind /wind/, /waind/ 

Wyrazy typu three, think, this, that

Kłopot sprawiają zawsze wyrazy, w których występuje połączenie th. Nie mamy najczęściej pojęcia jak powinien brzmieć ten popularny w języku angielskim dźwięk. Nie jest to /f/, /t/ ani /d/. Słowa takie jak three, think, thirsty. zaczynają się od dźwięku /θ/, natomiast this i that od /ð/.

three /θri:/
think /θɪŋk/
thirsty /`θə:stɪ/
this /ðɪs/
that /ðat/

Jak nauczyć się poprawnej angielskiej wymowy i nie zwariować? Używajcie słowników z transkrypcją fonetyczną, która pokazuje poprawną wymowę. Czytajcie na głos i ćwiczcie wymowę. Warto dodatkowo nagrywać siebie, a potem odsłuchać nagranie i w ten sposób wyłapywać błędy.

KF

7 komentarze:

  1. Ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć. A jak już się jest wśród obcokrajowców, którzy mówią po angielsku nawet o tym nie myślimy a mówimy poprawnie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajny artykuł.
    Ja teraz odświeżam język z kursem metodą Emila Krebsa na mp3 i dopiero widzę, że popełniałam te same błędy! Teraz ćwiczę i to na pewno się nie powtórzy :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawy wpis, który pokazuje, że mimo tego, iż angielski jest jednym z najłatwiejszych języków obcych do nauki, to wymowa może sprawić nam niejeden kłopot.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  5. Wymowa angielskich słów wbrew pozorom nie jest wcale taka ciężka. Jeśli chodzimy na dobrej jakości kursy językowe jak w https://lincoln.edu.pl to z pewnością wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane na zajęciach. oczywiście prawidłowa wymowa wyrazów w angielskim jest ważna, gdyż anglik może nas po prostu nie zrozumieć.

    OdpowiedzUsuń
  6. Faktycznie jeśli chodzi o samą wymowę to jest to bardzo ważna kwestia w języku angielskim. Jestem również zdania, że świetnie jest znać język angielski gdyż w przyszłości można chociażby zostać lektorem. Zawsze taką możliwość oferuje https://universe.earlystage.pl/ i jestem zdania, ze warto jest podjąć pracę w takim zawodzie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Wymowa w nauce języka angielskiego jest najtrudniejsza, to fakt. Dobrze dlatego zaczynać uczyć się jak najwcześniej, już małe dzieci mogą próbować się porozumiewać w języku angielskim. W szkołach stosowane są nowoczesne metody nauczania, szczególnie te z https://edubears.pl/ są godne polecenia. Coraz więcej szkół i przedszkoli z nich korzysta, z zadowoleniem małych kursantów.

    OdpowiedzUsuń