wtorek, 3 lutego 2015

Mr, Master, Mrs czy Miss?

W języku polskim często używamy zwrotów grzecznościowych Pan, Pani. W języku angielskim takie zwroty też występują, chociaż głównie formie pisemnej. Mr, Master, Mrs a może Miss? Dzisiaj rozwieję Wasze wątpliwości dotyczące poprawnego użycia tych angielskich zwrotów.

Jak zwrócimy się do mężczyzny?

Po angielsku istnieją dwie formy grzecznościowe, których możemy użyć zwracając się do mężczyzny – Mr i Master. Pierwszy zwrot to skrót od Mister. Odnosi się on do mężczyzny w każdym wieku. (Zasadniczo Mr jest mężczyzną po ślubie, jednak ta reguła jest niezwykle rzadko przestrzegana). Drugim zwrotem grzecznościowym jest Master. Określenie to jest spotykane w formie pisemnej w pismach o charakterze formalnym i odnosi się do chłopców poniżej 13 roku życia. (Możecie się spotkać z przypadkiem, gdy Master to mężczyzna, który jest kawalerem).

Jak zwrócimy się do kobiety?

Jak grzecznie zwrócić się do kobiety? Mamy trzy formy do wyboru: Mrs, Miss i Ms.

Mrs i Miss to skróty od słowa Mistress, które w dawnych czasach oznaczało Panią domu. Mrs (pełna forma Missis) odnosi się do kobiet, które są lub były mężatkami. Natomiast Miss to kobieta niezamężna, czyli po prostu panna. Istnieje też forma grzecznościowa Ms. W przeciwieństwie do dwóch wcześniejszych zwrotów, Ms nie określa stanu cywilnego kobiety, dlatego też jest najczęściej stosowana w odniesieniu do kobiet.

Piszemy z kropką czy bez?

To zależy, której odmiany języka angielskiego używamy. W brytyjskiej – po skrótach grzecznościowych nie piszemy kropki, ale w amerykańskiej kropki występują (Mr. Mrs. Ms.).

KF

2 komentarze:

  1. Doskonale objaśnione zagadnienie, które rozwija wszelkie wątpliwości. Sama spotkałam się z tym, że ludzie nie wiedzą których form grzecznościowych używać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie opisane, dla osób uczących się genialne, bo wiele osób ma problem z tymi zwrotami.

    OdpowiedzUsuń