piątek, 30 października 2015

All Hallows' Eve

Dynie, kostiumy duchów, czarownic, piratów, wampirów i innych niezwykłych postaci i oczywiście przebrane dzieciaki pukające do naszych drzwi i oczekujące słodyczy. Coś Wam to przypomina? Tak, to wszystko czeka Was juz 31 października z okazji Halloween.

Halloween jest bardzo popularne w USA, Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Jest to święto związane z prastarą religią celtycką i tradycją Druidów. Przynajmniej tak głosi jedna z teorii. Halloween jest "wiekowym" świętem i jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, nie można z całą pewnością powiedzieć, skąd się wzięło. Jeśli chodzi o nazwę to pochodzi od All Halllows' Eve i oznacza Wigilię Wszystkich Świętych.

Oczywiście, każdy zapytany o to, co kojarzy się z Halloween, od razu powie, że jest to latarnia zrobiona w wydrążonej dyni tzw. Jack-o'-lantern. W przeszłości w Irlandii wierzono, że płomień w środku dyni to dusze zmarłych.

Halloween to także popularne imprezy tematyczne. Ich uczestnicy przebierają się za czarownice, wampiry, zombie lub inne straszne stwory i biorą udział w grach oraz zabawach. Najlepiej znana to trick or treat (cukierek albo psikus). Przebrane dzieci zbierają słodycze po okolicznych domach. Ten, kto nie jest przygotowany i nie ma słodyczy, może spodziewać się psikusa. Inna zabawa to apple bobbing. Trzeba wyłowić jabłko pływające w pojemniku z wodą. Nie jest to proste, bo należy to zrobić, nie używając rąk. Nie wolno też uszkodzić owocu. W jakim celu? Na szczęście!

Dzisiaj Halloween jest też obchodzone w Europie, tradycja dotarła również do Polski. Przebierają się dorośli i dzieci. Halloween nie zna ograniczeń wiekowych.


KF

0 komentarze:

Prześlij komentarz