środa, 19 sierpnia 2015

Stopniowanie angielskich przymiotników

Pisałam już o kolejności angielskich przymiotnikach w zdaniu. Wiecie, że nie mogą się one pojawiać w wypowiedzi przypadkowo. Przymiotniki można stopniować. Jak robić to poprawnie po angielsku?

Stopniowanie stosujemy jeśli chcemy porównać ze sobą co najmniej dwie rzeczy lub osoby. W języku polskim mamy 3 stopnie: równy, wyższy i najwyższy. W angielskim jest tak samo. Stopniując przymiotniki jedno lub dwusylabowe po angielsku, dodajemy do nich odpowiednie końcówki. W stopniu wyższym –er, a w stopniu najwyższym –est. Obowiązują przy tym określone zasady pisowni.

1) Jeśli przymiotnik kończy się na literę e to na końcu dopisujemy w stopniu wyższym –r, a w stopniu najwyższym –st, tak więc nie podwajamy litery e: 

nice – nicer – the incest
brave – braver – the braves.

2) Jeśli przymiotnik kończy się na literę y przy stopniowaniu trzeba pamiętać, aby y zamienić na i, a dopiero potem dodać końcówkę: 

happy – happier – the happiest 
easy – easier – the easiest.

3) Jeśli w przymiotniku jednosylabowym na końcu występuję spółgłoska + samogłoska + spółgłoska, to ostatnią spółgłoskę podwajamy 

big – bigger – the biggest 
slim – slimmer – the slimmest

W stopniu najwyższym przed przymiotnikiem piszemy the.

Są też przymiotniki, których stopniowanie jest nieregularne:

little – less – the least, 
far – further – the furthest
bad – worse – the worst

Stopniowanie wygląda inaczej w przypadku dłuższych przymiotników, np. important, interesting, difficult. Tutaj potrzebujemy słówkek more (w stopniu wyższym) i the most (w stopniu najwyższym):

Important – more important – the most important
Interesting – more interesting – the most interesting
Difficult – more difficult – the most difficult

Zapamiętajcie te zasady, a stopniowanie będziecie mieć w małym palcu.


KF
1 komentarze:

  1. Świetny blog z bardzo praktycznymi poradami językowymi. Warto wykorzystywać takie miejsca do efektywniejszej nauki języków.

    OdpowiedzUsuń