środa, 26 czerwca 2013

Intrygująca i zagadkowa stolica - Moskwa!

Przyszedł czas na przedstawienie największego miasta Europy, czyli Moskwy. To piękne i kontrowersyjne miasto jest stolicą Rosji, liczącą 11,98 mln mieszkańców, jednocześnie cała aglomeracja ma 15,512 mln mieszkańców. Powyższe liczby zapewniają jej pozycję jednego z największych miast świata.

W dzisiejszej Moskwie przenikają się style sięgające jeszcze czasów monarchii rosyjskiej po obecną  ofertę tj. to, co może mieć do zaoferowania nowoczesna metropolia: światowej klasy atrakcje kulturalne, luksusowe hotele, intensywne życie nocne i niesamowite zakupy.

Tymczasem Moskwa od  wielu stuleci uważana jest za wielki ośrodek kultury ogólnorosyjskiej. Miasto wzniesiono na planie koncentrycznym. Gdzie centrum stanowi Kreml, a wokół niego skupiają się promieniście rozchodzące się dzielnice.

Dzisiejszy wygląd Moskwy jest efektem intensywnej przebudowy miasta, jaka była przeprowadzana w latach stalinowskich. Niestety, wyburzono w tamtym czasie wiele zabytkowych budowli,  w tym znaczną cześć architektury sakralnej. Na ich miejscu wybudowano siedem „drapaczy chmur”, których styl określa się „gotykiem Stalina”.
Kreml

Miejsca, które koniecznie należy zobaczyć:

Kreml  już na wieki pozostanie symbolem Moskwy i jednocześnie najbardziej wartościowym zabytkiem miasta stanowiącym główny kompleks architektury rosyjskiej. W jego skład wchodzą: warownia wraz z zabudowaniami książęcymi, cerkwie, budynki administracyjne. I dawniej i dziś Kreml uważa się za symbol potęgi państwa. Ów symbol to zespół zabytków sakralnych i świeckich oraz muzea. Kreml łączy trzy style architektoniczne: bizantyjski, rosyjskiego baroku i klasycystyczny.

Plac Czerwony nocą

Kolejne miejsce, którego nie wypada ominąć to Plac Czerwony wraz z  Cerkwią  Wasyla Błogosławionego i Mauzoleum Lenina – kluczowe miejsca Moskwy, a jak niektórzy twierdzą – nawet całej Rosji. Główny plac Moskwy powstał pierwotnie jako targowisko. Swoją nazwę plac zawdzięcza mieszkańcom szesnastowiecznej Moskwy, którzy określali świątynię Wasyla „piękną”. Dawniej rosyjskie słowo „krasnyj” oznaczało „piękny”, a obecnie tłumaczy się jako „czerwony”. Współczesna  nazwa „Plac Czerwony” może też się wiązać z kolorem otaczających go cegieł i przyjęła się w miejsce wcześniejszej w XVII wieku. 

Mauzoleum Lenina  wybudowane w latach 1929-1930 według projektu Aleksieja Wiktorowicza Szczusiewa, w stylu konstruktywistycznym. Jest miejscem pochówku przywódcy rewolucji październikowej, dyktatora Rosji Radzieckiej, Włodzimierza Ilicza Lenina (do dzisiejszego dnia jego zmumifikowane i wystawione na widok publiczny ciało jest główną turystyczną „atrakcją” mauzoleum). Udostępniane do zwiedzania jest tylko 2-3 razy w tygodniu na czas 2-3 godzin. Zamykany jest wówczas  Plac Czerwony.

Na tyłach Mauzoleum znajdują się groby między innymi: żony Lenina, pisarza Maksyma Gorki, pierwszego sekretarza Leonida Breżniewa, Józefa Stalina, pierwszego radzieckiego kosmonauty Jurija Gagarina.

Cerkiew Wasyla Błogosławionego została zbudowana w latach 1555-1560 na rozkaz Iwana IV, dla upamiętnienia odniesionego zwycięstwa nad Tatarami. Jest wspaniałym dziełem rosyjskiej sztuki budowlanej.

Cerkiew Wasyla Błogosławionego
Ze względu na swoją niepowtarzalną architekturę, przyciąga ogromne rzesze turystów. Na świątynię składa się dziewięć kopuł, z których każda przykrywa oddzielną cerkiew. Budowla ta swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim bajkowemu wyglądowi. Cerkiew Wasyla Błogosławionego została zbudowana w latach

Arbat  to jedna z najczęściej odwiedzanych przez turystów ulic miasta. Ma ona zupełnie inny charakter niż większość ulic w Moskwie. Pierwsze wzmianki o Arbacie pochodzą z 1493 roku, gdy ten stanowił część drogi z Kremla do Smoleńska. Jako ulica funkcjonuje od 1592 roku. W XVIII wieku Arbat stał się jedną z najmodniejszych lokalizacji w mieście i pozostał nią do dziś. Większość wczesnych zabudowań spłonęła w czasie pożaru Moskwy w 1812 roku. Współczesna zabudowa Arbatu pochodzi głównie z początków XX wieku i stanowi ciekawe przykłady architektury secesyjnej oraz konstruktywistycznej. W drugiej połowie lat 80. ulicę przebudowano, zamieniając ją w deptak, który stał się jedną z popularniejszych atrakcji turystycznych miasta. Arbat zajmuje istotne miejsce w rosyjskiej kulturze ze względu na fakt, że w jego okolicach zamieszkiwało wielu znanych artystów. Należeli do nich m.in. poeci Aleksander Puszkin i Andriej Bieły, pisarz Anatolij Rybakow czy bard Bułat Okudżawa. Pomniki Puszkina i Okudżawy stoją dziś na Arbacie.

Klasztor Nowodziewiczy
Klasztor Nowodziewiczy czyli żeński prawosławny klasztor; wybudowany w 1524 roku dla uczczenia Zofii Romanowej – siostry cara Piotra Wielkiego I oraz jego pierwszej żony. Na Cmentarzu Nowodziewiczym spoczywają między innymi: Michaił Bułhakow, Nikita Chruszczow, Antoni CzechowKlasztor Nowodziewiczy nazywany jest również małym Kremlem.


Galeria Trietiakowska jest to muzeum sztuk plastycznych w Moskwie, założone w 1856 roku przez kupca Pawła Trietiakowa. Muzeum posiada jedną z największych na świecie kolekcji dzieł rosyjskich sztuk pięknych, głównie malarstwa.

Galeria Trietiakowska

Metro w Moskwie jest godne uwagi ze względu na swoją architekturę uważaną za wzorcowy przykład socrealizmu; wyróżnia się tym, że wnętrza stacji przypominają pałace, a pod sufitami zawieszone są misternie wykonane żyrandole.

Metro w Moskwie

Warto czy trzeba zobaczyć, żeby w to uwierzyć? Mądre słowa czy romantyczny bałagan? Dla niewprawnego oka, Moskwa stanowi kompletną zagadkę. Czas to jedyny sposób, aby w pełni zrozumieć niekończące sprzeczności w tym dynamicznym mieście. Moskwa to jedno z najstarszych miast Rosji. Już wszyscy znamy to zdanie, iż przez jednych kochana, przez innych nienawidzona. U sporej liczby turystów odwiedzających to miejsce, w którym te dwa uczucia się przeplatają. Być może, ze względu na fakt, że rosyjskie kontrasty są tu bardzo widoczne, ponieważ Moskwa bywa jednocześnie szara i kolorowa, pobożna i swawolna, ponura jak i zachwycająca.

MK

5 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapraszam miłośników języka hiszpańskiego na stronę www.hiszpanski-szczecin.pl, oraz do polubienia profilu https://www.facebook.com/hiszpanski.szczecin.
    Mnóstwo ciekawych informacji na temat języka hiszpańskiego oraz samej Hiszpanii.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Poza tym polecam również: http://hiszpanski-poznan.pl

      Usuń
  3. Witam!Miałam problemy z studiowaniem języka rosyjskiego, zawsze brakowało praktyki. I pewnego razu znalazłam ten artykuł . http://www.sic-egazeta.amu.edu.pl/index.php?t=2737
    Ogromny wybór, możliwość korepetycji z języka rosyjskiego online z nośnikami mowy "native speaker". Zajęcia są na Skypa, jest to bardzo wygodnie i korzystnie. W Preply bywają różne rabaty, można otrzymać prywatnie lekcje nawet za darmo! Również ogromny i najszerszy wybór korepetycji dla dzieci i firm - język biznesowy . Indywidualne podejście. Wykwalifikowani wykładowcy w Szczecinie!nauka przez Skype jest bardzo efektywna i intensywna! Rezultat nie zmusi czekać!Polecam bardzo korepetycje z rosyjskiego !

    OdpowiedzUsuń
  4. Plac czerwony robi wrażenie, a tam często są pokazy militarne prawda?

    OdpowiedzUsuń