środa, 14 grudnia 2016

Angielski w krainie kangurów

Australia jest państwem na najmniejszym kontynencie świata i jest to jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent o tej samej nazwie. Australia bywa nazywana krainą kangurów, ponieważ jest ich tam dwa razy więcej niż ludzi. 

A co z językiem? Najpopularniejszy jest angielski, ale jest to jego australijska odmiana. Podobnie jak w przypadku amerykańskiego angielskiego (American English),  powstanie australijskiej odmiany wiązało się z podróżami. Wszystko zaczęło się od podróży Jamesa Cooka, angielskiego żeglarza i podróżnika, który w XVIII wieku popłynął do Australii, poznając język tamtejszej rdzennej ludności. Pierwszym słowem zapisanym podczas podróży było słowo "kangaroo", czyli kangur.. Jakiś czas później w XIX wieku, za sprawą poszukiwaczy złota do Australii przybyli Amerykanie ze swoją amerykańską odmianą języka angielskiego.

Dzisiaj język angielski używany w Australii to mieszanka odmiany brytyjskiej i amerykańskiej tego języka z elementami języka rdzennych Aborygenów. Jeśli chodzi o pisownię to przeważają zasady brytyjskiej pisowni języka angielskiego.

Co ciekawe, Australijczycy często używają zdrobnień. Można odnieść ważenie, że bywają one wręcz nadużywane.

Oz - Australia
Aussie - Australian
uni - university
brekkie - breakfast
arvo - afternoon
evo - evening
barbie - barbecue
croc - crocodile
exe - expensive
oldies - parents
prezzie - present
roo - kangaroo

Zobaczcie więcej przykładów Aussie English tutaj.


KF

0 komentarze:

Prześlij komentarz