wtorek, 22 września 2015

Plany na przyszłość w angielskim wydaniu

Wszyscy mamy jakieś plany. Dotyczą one dalszej lub bliższej przyszłości. Zamierzamy wyjść na zakupy następnego dnia lub wycieczkę, na którą wybierzemy się za kilka miesięcy. Jak o tymmówić po angielsku?

W języku angielskim mamy trzy konstrukcje gramatyczne do dyspozycji: will (Future Simple), going to i Present Continous. Ważne jest, w jakim stopniu nasze działania zostały zaplanowane, ponieważ to, której konstrukcji użyjemy, zależy od stopnia spontaniczności.

WILL

Will, czyli Future Simple zastosujemy jeśli Nasza decyzja jest niezaplanowana. Podjęliśmy ją nagle, podczas mówienia o czymś. Dotyczy to, np. składanych propozycji czy obietnic.

I will invite her to party. - Zaproszę ją na imprezę.
Will you help me with these boxes? - Pomożesz mi z tymi pudłami?

GOING TO

Wyobraźmy sobie inną sytuację. Spotykamy się z przyjaciółmi i rozmawiamy o przyszłych planach. Są to rzeczy, które zamierzamy zrobić, jednak jeszcze nie zrealizowaliśmy nic konkretnego, aby te plany się spełniły. Na razie są to tylko zamiary, ale pierwszy krok mamy za sobą - podjęliśmy decyzję.

I'm going to buy an apartment. - Zamierzam kupć mieszkanie. 
I'm going to quit smoking. - Zamierzam rzucić palenie.

Present Continous

Niektórzy mogą być zaskoczeni, że - pisząc o przyszłości – użyję czasu teraźniejszego. To nie jest błąd, jeśli mówimy o czynnościach, które, po pierwsze, zaplanowaliśmy, a po drugie, podjęliśmy już jakieś konkretne kroki, aby dany plan zrealizować.

I'm having a job interview tomorrow. - Mam jutro rozmowę o pracę.
I'm leaving in two days. - Wyjeżdżam za dwa dni.

Podejmujcie decyzje, realizujcie swoje plany i śmiało rozmawiajcie o nich po angielsku.

KF


0 komentarze:

Prześlij komentarz