środa, 4 lutego 2015

Włoskie klimaty

Za oknem szaro i zimno, więc dzisiaj przeniesiemy się do kraju słynącego m. in. z ciepłego klimatu, pizzy, makaronów oraz wina. Włochy - inaczej Italia - kraj położony w południowej części Europy, a dokładnie na Półwyspie Apenińskim. To jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc. Co więc warto wiedzieć o włoskiej kulturze zanim tam pojedziemy?


Język


We Włoszech dominuje język włoski. Wybierając się do Włoch, trzeba koniecznie go znać, ponieważ bardzo niewiele osób mówi tam po angielsku. Włosi wychodzą najwyraźniej z założenia, że przyjeżdżając do ich kraju, powinniśmy znać ich język ojczysty. Nawet jeśli nie znamy języka zbyt dobrze, to z Włochem musimy rozmawiać po włosku. Szanse na to, że porozumiemy się w innym języku są małe. Charakterystyczną cechą języka włoskiego są lokalne dialekty. Będzie on więc brzmiał inaczej w różnych regionach.


Włoska kultura jedzenia


Zacznijmy od kultury picia kawy. Zamawiając kawę (caffè), dostaniemy mocną kawę w małej filiżance. Włoskie cappuccino pije się tylko rano. Włosi nie piją kawy tak jak Polacy, tzn. nie delektują się nią, długo przy tym rozmawiając. Tam kawę pije się szybko. Przy zamawianiu warto pamiętać, że najpierw trzeba zapłacić i odebrać paragon przy kasie, a dopiero potem zamówić kawę przy barze (ta kolejność dotyczy wszystkich napojów).

Jeśli chodzi o posiłki, to tutaj też obowiązują pewne zasady, np. określona kolejność zamawiania dań w restauracji. Posiłek zaczynamy od przystawki, następnie makaron i na koniec mięso lub ryba z warzywami. Do posiłku możemy zamówić wodę lub wino, z którego Włochy słyną. Obiad w restauracjach jest podawany w godzinach od 12.30 do 15.30. Potem kuchnia jest nieczynna do pory kolacji. W czasie sjesty i obiadu sklepy są zamknięte. Jeśli gościcie u włoskiej rodziny, pamiętajcie, aby zjeść posiłek do końca, jeśli zostawicie coś na talerzu możecie urazić osobę przygotowującą posiłek.


Ciekawostki

 • Do włoskiej pizzy nie podaje się dodatkowych sosów.
 • We włoskich kinach zagraniczne filmy puszczane są z dubbingiem (nie z napisami).
 •  Najpopularniejsze nazwisko we Włoszech to Rossi, a najkrótsze nazwiska składają się tylko z dwóch liter. 
 •  Liczba 17 jest uważana za symbol nieszczęścia.

KF

4 komentarze:

 1. Nie przekonują mnie Włochy. Są brzydkie, jest tam brudno.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tutaj jest praca - wloski online skype - http://preply.com/pl/włoski-przez-skype
  Ofert nie brakuje, każdy znajdzie coś dla siebie

  OdpowiedzUsuń