piątek, 25 kwietnia 2014

Umiem mówić po angielsku, ale się boję. Jak pokonać strach przed mówieniem?

Czy można dobrze znać język obcy, a mimo to odczuwać strach przed mówieniem? Okazuje się, że tak. Wielu ludzi, którzy znają język obcy, nie ma okazji zbyt często go używać na co dzień. Kontakt z językiem obcym w takich przypadkach ogranicza się do słuchania piosenek, czytania tekstów w oryginale czy oglądania filmów bez tłumaczenia, bo nie ma możliwości porozmawiania z drugą osobą w języku obcym. W związku z tym, u wielu osób z czasem powstaje strach przed mówieniem. Taki, niejednokrotnie nieuzasadniony, lęk wynika z obawy przed kompromitacją. Boimy się, że po długim okresie niemówienia wyszliśmy z wprawy albo wszystko zapomnieliśmy. Na taką barierę napotykają zarówno Ci, którzy znają tylko podstawy języka, jak i Ci, którzy znają dany język obcy bardzo dobrze. Więcej o przeczytacie tutaj.
 

2 komentarze:

  1. Polecam wszystkim korepetycje i tylko online http://preply.com/pl/rosyjski-przez-skype , żadnej szkoły stacjonarnej w grupach. Skorzystałam z lekcje z rosyjskiego: symulacja rozmowy kwalifikacyjnej przez online skypa. Sama forma zajęć na skypa jest dla mnie zdecydowaną zaletą, jest to bardzo wygodne i można zaoszczędzić czas na dojazdy. Myślę, że wiele po prostu zależy od predyspozycji, ale ja odczuwam dużą różnicę między kontaktem z realną osobą a za pośrednictwem internetu. Nauka język japoński jest czystą przyjemnością.

    OdpowiedzUsuń
  2. Najlepsze byłoby przestawienie się na wszystko po angielsku, środowisko, telewizja, radio, filmy i po czymś takim samemu do siebie zacznie się mówić po angielsku, do kogoś będziemy zmuszeni mówić w tym języku i z czasem z kilku słówek zrobią się zdania, a dalej swobodna rozmowa i nie zapominajmy by wierzyć w siebie :)

    OdpowiedzUsuń